Czarownice z Salem Falls – Jodi Picoult

W wakacje marzyło mi się „lekkie czytadło dla kobiet”, romantyczne najlepiej, pożyczyłam więc „Czarownice z Salem Falls” od koleżanki.

Początkowo nawet powieść spełniała kryteria: kobieta po przejściach (trochę zdziwaczała stara panna), mężczyzna po przejściach (niedostosowany społecznie nieudacznik), buzujące hormony nastolatek, społeczność prowincjonalnego amerykańskiego miasteczka (ze swoim małomiasteczkowym poczuciem moralności i sprawiedliwości w imię wyższego dobra), „czerstwe” momentami dialogi, sielskie sceny przeplatające się z tymi bardziej przaśnymi. Ale nagle, nie wiem nawet kiedy, to czytadło przerodziło się w dobrą lekturę.

Zwykle czytam wszystkie wstępy, rysy historyczne, podziękowania, posłowia itp., umieszczone w książkach, które biorę do ręki. Tak było i tym razem, wszem i wobec informuję: do powstania tej książki przyczyniło się ponad 25 osób, i to widać.
„Czarownice” są dopracowane w każdym calu, czy w kwestii wicca, czy kryminologii, prawa, czy w końcu w aspektach socjologiczno-psychologicznych.

Nie zamierzam zamieszczać tutaj streszczenia, czy w inny sposób odwoływać się do fabuły, ponieważ powiedzenie czegokolwiek poza notą wydawnictwa po prostu popsułoby przyjemność czytania tej książki.

Ech, i znowu kulą w płot… tak, trafiłam, wreszcie, na kobiecą literaturę, ale na pewno nie była ona „lekkim, romantycznym, wakacyjnym czytadłem”. Na pewno nie stanę się wielką fanką Pani Picoult, jednak, jeśli będę miała okazję sięgnąć jeszcze kiedyś po jej powieść, zrobię to z przyjemnością.

Reklamy

4 responses to “Czarownice z Salem Falls – Jodi Picoult

  1. Jeżeli chcesz lekkie trochę romantyczne czytadełko to moja żona zaczytuje się w pani Katarzynie Michalak:) „Poczekajka” chyba I tom się zwie:)

  2. Ja za to (jeżeli wolisz cięższe klimaty), wygrzebałem ciekawą liste S-F i dzisiaj zamieszczę ją przetłumaczoną wraz z opisem:) Oj jest tam sporo dobrego:)

    • Haha! Moja lista jest zapchana do 2018 😛 A na poważnie: chętnie spojrzę. Na razie mam fazę na kryminał (tak, tak, nawet „Romans z trupem w tle” to kryminał :)) i dystopie wszelkiej maści, jednak powoli zaczynam mieć chrapkę na coś z półki S-F 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s